ŠKOLENIA PRE ORGANIZÁCIE
Za posledných 30 rokov som urobil tisícky školení pre zamestnancov a manažérov firiem.
Zameriavam sa najmä na riešenie konfliktov a zvládanie emocionálne náročných rozhovorov.
V rámci duševného zdravia zamestnancov sa venujem témam ako zdroje šťastia a odolnosti, zvládanie stresu a regulácia vyhorenia.
Prístup na školeniach
- Učenie a profesionálny rozvoj je zábavná a príjemná činnosť, preto robím školenia tak, aby sme spojili užitočné s príjemným, zábavu s učením, rast s nadšením.
-
Všetky aktivity realizujem podľa potrieb zadávateľov a účastníkov. Viem sa flexibilne prispôsobovať
a zároveň sa držať cieľa aj dohodnutej témy. Používam široké spektrum metód, ktoré robia učenie zaujímavým a efektívnym. - Diskusie, nácvik zručností, individuálne či skupinové koučovanie, video-tréning, nácvikové hry, simulácie, hranie rolí, tímové súťaživé a spolupracujúce aktivity in-door alebo out-door (podľa potreby alebo požiadaviek zadávateľa).
-
Pracujem interaktívne. Riadim učenie tak, aby hlavnú aktivitu vykonávali učiaci sa – vtedy je učenie zaujímavé, spojené s praxou a realitou učiacich sa. Teória má zmysel, ak je jasne prepojiteľná
s aktuálnou alebo budúcou praxou učiacich sa. - Som profesionál vlastným tréningom, celoživotným vzdelávaním sa aj praxou. Zároveň som neformálny a účastníci tréningov sú mojimi partnermi v učení.
- Táto kombinácia umožňuje učiacim otvoriť sa učeniu a v bezpečnej atmosfére pracovať na svojich silných stránkach a získať podporu v tých slabých.
Témy školení
OBLASŤ: Riešenie konfliktov a komunikácia
EMÓCIE V KONFLIKTOCH
V konfliktoch sa najviac bojíme emócií. Tých našich a aj emócií tých druhých. Používať emócie pri riešení konfliktov alebo nie? Čo pomáha viac pri konštruktívnom riešení konfliktov? Aká je rola emócií a ako ich ovládať, aby sme neboli my ovládaní nimi?
ŠTÝLY RIEŠENIA KONFLIKTOV
Existuje päť odlišných štýlov riešenia konfliktov. V dotazníku si zistíte, ktoré štýl preferujete a ktoré zanedbávate. Porozumiete nielen základným štýlom riešenia konfliktov, ale aj ako sa používajú a v akých situáciách sa hodí s nimi pracovať. Naučíte sa nové veci o sebe aj o druhých.
VZŤAHY NA PRACOVISKU A AKO ICH BUDOVAŤ
Vzťahy na pracovisku vedia byť základným motivátorom pre skvelé výkony aj pocit zmysluplnosti v práci. Zlé vzťahy na pracovisku sú najčastejším dôvodom chýb, intríg, chorobnosti, vyhorenia aj odchodov z pracoviska. čo robiť pre budovanie dobrých vzťahov na pracovisku? Za čo je zodpovedný každý člen tímu a za čo tímlíder?
ZÁKLADNÉ ZRUČNOSTI RIEŠENIA KONFLIKTOV
Konflikt je špecifická situácia v komunikácii a vyžaduje špecifický prístup a zručnosti. Aké zručnosti okrem tých štandardných komunikačných potrebujeme vedieť používať, aby sme konštruktívne konflikt vyriešili? Existuje nejaký postup ako viesť konflikt k zdarnému koncu?
MANIPULÁTORI – AKO SA IM BRÁNIŤ
Mnohí ľudia nepovedia priamo, čo chcú, lebo sa boja, že by to od vás nezískali. A tak, vedome alebo nevedomky, používajú manipulačné taktiky, aby vás dostali tam, kam chcú. Aké taktiky používajú? A ako sa im brániť?
OBLASŤ: Duševné zdravie na pracovisku
TOXICKÁ POZITIVITA
a neúspechom? Získate prehľad najčastejších omylov a mýtov a trochu realistického pohľadu na pozitivitu.
ODOLNOSŤ A JEJ ZDROJE
s radosťou a dlhodobo. Zbierka návykov pre oddych a načerpanie energie je nevyhnutná pre to, aby sme vedeli pracovať naplno a s nadšením. Čo sú zdroje odolnosti a ako ich využívať?
MÁM STRES A ČO S NÍM – 11 TECHNÍK NA REDUKCIU STRESU
Stres má z času na čas každý. Ak je však pričastý a prisilný, tak nás zaťažuje a ubližuje nám. Ako aktívne a konštruktívne zvládať stres? Jedenásť overených techník ako si pomôcť a upokojiť telo aj myseľ.
WELLBEING V PRÁCI
Práca sama o sebe prináša záťaž, stres aj konflikty (o ich zvládaní sú iné prednášky). Okrem toho však v nej môžeme zažívať veľa pozitívneho. Ako si priniesť do práce viac návykov a zručností, ktoré zvyšujú našu spokojnosť v práci?
ZLODEJI ŠŤASTIA
Čo nám spôsobujú a ako sa im brániť? Desiatky návodov aj odporúčaní.
VYHORENIE – AKO HO IDENTIFIKOVAŤ A ZVLÁDAŤ
Vyhorenie, alebo burn-out, sa môže stať každému. Vlastne to nie je vec, ktorá sa stane, ale proces, ktorý sa môže vliecť roky. A nestane sa sám od seba, ale aktívne ho vytvárame tým, ako veľa a akým spôsobom pracujeme. Kto je rizikový na vyhorenie? Ako sa vyhorenie prejavuje? Ako si ho môžete odmerať? A najmä – čo môžete robiť pre to, aby ste ho spomalili, či sa mu vyhli?
AKO VYPNÚŤ ROZBEHNUTÚ MYSEĽ
Máme toho veľa, problémy sú komplexné, jednáme s desiatkami ľudí – a naša myseľ ide na plné obrátky. Obavy, vnútorné dialógy, omieľanie negatívnych myšlienok a konfliktov nám často nedovoľujú spať ani sa sústrediť. Ako funguje naša myseľ? A ako prevziať kontrolu nad rozbehnutou mysľou? Viacero techník na všímavosť, odstup a akceptáciu si vypočujete aj vyskúšate.
ZDROJE ŠŤASTIA
a zmysluplnejší život. Šťastie je vedľajším produktom mnohých vecí, ktoré môžeme robiť. Zdrojov šťastia je okolo 30. Viete, ktoré to sú? A čo môžeme aktívne robiť pre lepší život? Teória a prax o lepšom živote v jednej prednáške.
POZITÍVNE EMÓCIE
Podceňujeme silu pozitívnych emócií. Viac sa zameriavame na tie negatívne. A to je chyba. Pozitívne emócie výrazne ovplyvňujú naše duševné rozpoloženie, fyzické zdravie aj vzťahy. A najmä dobrý pocit zo seba a zo života. Ktoré sú tie pozitívne emócie a ako si nimi vieme aktívne zlepšiť život?
KURZ ZMYSLUPLNOSTI
Naša myseľ je hľadačom vzorcov. Potrebujeme vidieť prepojenia a potrebujeme vnímať hodnotu toho, čo žijeme a čo robíme. Avšak rýchlosť akou žijeme a ako veľa pracujeme nás o pocit zmysluplnosti oberá. Kde a ako nachádzať zmysel v dnešnom svete a práci? Čo môžeme robiť pre to, aby sme mali zmysluplný pocit zo života aj našej práce?
MÝTY A PRAVDY O ŠŤASTÍ
Radi veríme jednoduchým riešeniam. Radi veríme motivačným citátom a presvedčeniam. Ale ktoré z nich sú mýty a škodia nám? A čo je naozaj pravda? Niekedy je to ťažké rozlíšiť a v tejto prednáške rozdiely medzi mylnými a rozumnými presvedčeniami uvidíte. Prednáška je interaktívna – každý môže hlasovať a pre seba alebo verejne ukázať, čomu verí.
KURZ VĎAČNOSTI
Vďačnosť je emócia prepojená s analytickým myslením. Prekvapenie? Nie. Emócie a racionalita sú prepojené. A keď silu oboch využijeme, vieme žiť rozumnejší aj emocionálne bohatší život. A vďačnosť nám umožňuje vnímať viac dobrého okolo nás. To dnes potrebuje každý z nás a táto prednáška objasňuje ako na to.